logo cekam miminko 01

 

infolinka registrace 03
       logo natic01
                                               
logo bpk

 

 

Úvod

 

Co je kmenová buňka

Kmenová buňka je buňka, která ještě není specializovaná a nezná svůj úkol. Tato schopnost kmenových buněk za běžných okolností umožňuje tělu vytvářet nové buňky a opravovat tak poškozené nebo opotřebované části tkání a orgánů. Představují v organismu jakousi univerzální zásobu pro případ reparace.

Kmenové buňky jsou samozřejmě i v organismu dospělého jedince, protože je během života nezbytné doplňovat zralé buňky, které postupně odumírají nebo jsou poškozené. V průběhu života kmenové buňky stárnou a nedokáží udržovat krok s každodenními požadavky organismu. Dospělé kmenové buňky fungují méně a méně a právě to je příčinou rozvoje známých příznaků stárnutí.

 

Co jsou perinatální kmenové buňky a kdy a proč se odebírají a uchovávají

Narození dítěte je jedinečnou možností získání celé škály kmenových buněk označovaných jako buňky perinatální. Jedná se zejména o kmenové buňky pupečníkové krve, tkáně pupečníku, placenty, chorionu a amniové membrány. 

Perinatální kmenové buňky jsou:

  • Snadno dosažitelný zdroj kmenových buněk.
  • Získávány již v době narození miminka naprosto bez rizika pro matku a dítě.
  • Získávány ve vysoké koncentraci s možností trvalého uchování unikátních vlastností.
  • Mladé buňky s vysokou schopností se dále dělit.
  • Nezatížené životním stylem, stárnutím, viry a vlivem okolního prostředí.
  • Využívány v odvětvích medicíny označované jako Regenerativní medicína a Moderní terapie.

 

Regenerativní medicína a Moderní terapii

Obecně lze říci, že rychlost stárnutí, kvalita hojení, odolnost organismu, to vše je dáno vlastnostmi a množstvím kmenových buněk v organismu jedince. Cílem regenerativní medicíny je zlepšit a zrychlit procesy hojení, zpomalit stárnutí a pomoci organismu nahradit narušenou nebo ztracenou tkáň. Moderní terapie (Advanced Therapy) je odvětví medicíny, které využívá k léčbě zejména vlastní buňky pacienta nebo buňky dárců. Obě tyto oblasti se neustále rozvíjejí a vzájemně prolínají.

Díky specifickým postupům jako je např. množení buněk a ovlivnění jejich vlastností lze například pupečník, placentu, pupečníkovou krev, které byli původně pouhým biologickým odpadem, přeměnit na lék.

 

Předpokládá se, že děti, kterým rodiče nechali při narození odebrat a uchovat jejich vlastní perinatální kmenové buňky, budou mít v budoucnu lepší přístup k těmto postupům léčby.

Národní centrum tkání a buněk trendy a vývoj léčebných postupů v oblasti regenerativní medicíny a moderní terapie pravidelně sleduje. Jednou z hlavních aktivit našich odborníků je intenzivní spolupráce s renomovanými tuzemskými a světovými vědeckými institucemi a klinickými centry s cílem využít výsledky výzkumu v klinické praxi ku prospěchu pacientů.  Novinky a trendy pravidelně uveřejňujeme zde