Na odběr pupečníkové krve přispívá ZPMV 211. Životodárná tekutina, která může zachránit život

Na odběr pupečníkové krve přispívá ZPMV 211. Životodárná tekutina, která může zachránit život

Praha, 21. února 2018 (ZP MV ČR) – Narození dítěte je jedním z nejšťastnějších okamžiků v životě. Porod je současně i jedinečná chvíle, kdy je možné odebrat pupečníkovou krev – krev, která může v budoucnu zachránit život vašemu dítěti nebo jeho sourozenci.

Za odběr pupečníkové krve se v porodnici platí. Maminkám, které chtějí této možnosti využít, přispívá na odběr pupečníkové krve Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR.

Pupečníková krev je krev novorozence, která zůstává v placentě po přerušení pupečníku. Je podobně jako kostní dřeň cenným zdrojem tzv. zárodečných buněk, jež se v průběhu let staly významnou nadějí při léčbě mnohých onemocnění – Alzheimerovy choroby, cukrovky, onemocnění srdce, onemocnění jater, Parkinsonovy choroby, akutní leukemie a řady dalších.

Zárodečné buňky jsou výjimečné v tom, že se dokáží včlenit do jakéhokoliv orgánu či tkáně a zajistit jeho náhradu. Jde o mladé buňky (krev patří původem plodu, ne matce), nejsou tedy ještě zatížené životním stylem a dalšími vlivy okolního prostředí.

Štěp je většinou navíc okamžitě připraven k použití. „Pokud se maminka rozhodne uchovat pupečníkovou krev svého novorozeného děťátka, může požádat o příspěvek svou zdravotní pojišťovnu. Např. ZP MV ČR v rámci svého fondu prevence přispívá novopečeným maminkám na odběr částkou 500 Kč,“ říká Hana Kadečková, tisková mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR).

Více na: http://www.mednews.cz/cz/aktuality/19827/zivotodarna-tekutina-ktera-muze-zachranit-zivot-na-odber-pupecnikove-krve-prispiva-zdravotni-pojistovna-211?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=rss