Na odběr pupečníkové krve přispívá ZPMV 211. Životodárná tekutina, která může zachránit život

Praha, 21. února 2018 (ZP MV ČR) – Narození dítěte je jedním z nejšťastnějších okamžiků v životě. Porod je současně i jedinečná chvíle, kdy je možné odebrat pupečníkovou krev – krev, která může v budoucnu zachránit život vašemu dítěti nebo jeho sourozenci.

Za odběr pupečníkové krve se v porodnici platí. Maminkám, které chtějí této možnosti využít, přispívá na odběr pupečníkové krve Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR.

Pupečníková krev je krev novorozence, která zůstává v placentě po přerušení pupečníku. Je podobně jako kostní dřeň cenným zdrojem tzv. zárodečných buněk, jež se v průběhu let staly významnou nadějí při léčbě mnohých onemocnění – Alzheimerovy choroby, cukrovky, onemocnění srdce, onemocnění jater, Parkinsonovy choroby, akutní leukemie a řady dalších.

Zárodečné buňky jsou výjimečné v tom, že se dokáží včlenit do jakéhokoliv orgánu či tkáně a zajistit jeho náhradu. Jde o mladé buňky (krev patří původem plodu, ne matce), nejsou tedy ještě zatížené životním stylem a dalšími vlivy okolního prostředí.

Štěp je většinou navíc okamžitě připraven k použití. „Pokud se maminka rozhodne uchovat pupečníkovou krev svého novorozeného děťátka, může požádat o příspěvek svou zdravotní pojišťovnu. Např. ZP MV ČR v rámci svého fondu prevence přispívá novopečeným maminkám na odběr částkou 500 Kč,“ říká Hana Kadečková, tisková mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR).

Více na: http://www.mednews.cz/cz/aktuality/19827/zivotodarna-tekutina-ktera-muze-zachranit-zivot-na-odber-pupecnikove-krve-prispiva-zdravotni-pojistovna-211?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=rss