Pupečníková krev pomohla dívce s dětskou mozkovou obrnou

Nerea je osmiletá holčička, která žije ve španělském městě Burriana v provincii Castellón. Narodila se předčasně a při porodu měla problémy s dýcháním na novorozenecké JIP. Nedostatek kyslíku v mozku vedl bohužel k dětské mozkové obrně.

V prvních letech života pak postupně přicházely motorické potíže, které vyžadovaly nepřetržitou péči fyzioterapeutů i úsilí celé rodiny.

V únoru 2016 když bylo Neree 5 let, byly publikovány první informace o autologním použití (vlastní transplantaci) kmenových buněk pupečníkové krve pro léčbu dětí s dětskou mozkovou obrnou.

Victoria, matka Nerei, kontaktovala ihned banku pupečníkové krve, kde měla Nerea uloženu svou krev a započala spolupráce mezi bankou a lékaři s cílem pomoci zlepšit příznaky jejího onemocnění.

Několik měsíců se společně snažili dostat Nereu do některé ze španělských nemocnic, kde by se mohla aplikovat léčba. Vzhledem k tomu, že infuze kmenovými buňkami pro léčbu mozkové obrny není běžnou transplantací a je stále považována za experimentální léčbu, doporučila Španělská agentura pro léčiva a zdravotnické prostředky, aby byla Nerea zařazena do klinické studie. To se ale ve Španělsku v krátkodobém horizontu nepředpokládalo.

Aby se rodiče i celý tým starající se o Nereinu léčbu vyhnul škodlivému zpoždění, bylo navrženo zařazení k Dr. Joanne Kurtzbergové z Duke University v USA. Dr. Joanne Kurtzbergová je mezinárodně uznávanou osobností v oblasti léčby pupečníkové krve a je vedoucí randomizované klinické studie s použitím autologních jednotek pupečníkové krve pro léčbu dětské mozkové obrny.

Po několika týdnech komunikace a spousty práce konečně Nerea obdržela infuzi vlastních kmenových buněk z pupečníkové krve v Duke University Medical Center ve Spojených státech. To bylo v červenci 2017.

O rok a čtyři měsíce později kontaktovala banka Victorii, aby se zeptala na vývoj u Nerei. Vložené pětiminutové video ukazuje významné zlepšení dovedností:

Co na to říká zástupce pupečníkové banky IVIDA? „Když jsme v roce 2009 zahájili činnost IVIDA Banco de Cordón, netušili jsme, že bychom mohli pomoci dívce s dětskou mozkovou obrnou zlepšit její kvalitu života. Pro IVIDA je tento případ velmi obohacující a uspokojující a povzbuzuje nás k další práci v této oblasti kmenových buněk pupečníkové krve.“