Uchování pupečníkové krve a tkáně pupečníku je možné a bezpečné i v době koronavirové

V současnosti se nám hromadí dotazy ohledně infekce SARS-CoV-2 (COVID-19) v souvislosti s uchováním pupečníkové krve a tkáně pupečníku. Shrnuli jsme pro Vás to nejdůležitější.

Obsahuje pupečníková krev SARS-CoV-2?

Pupečníková krev neobsahuje virus SARS-CoV-2 způsobující COVID-19 ani v případě, kdy je rodička pozitivní v době porodu. Pro ujasnění, je rozdíl mezi studiemi, které se zabývají přenosem SARS-CoV-2 z matky na dítě a studiemi, které řeší přenos infekce do pupečníkové krve. Pokud někdo trpí respiračním onemocněním, je nepravděpodobné, že se virus objeví v krvi pacienta. V jeho krvi lze sice najít protilátky proti viru, ale ne virus samotný. Z toho důvodu ani americká FDA, ani český SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv) nepožadují testování asymptomatických dárců krve na SARS-CoV-2.

Ze stejných důvodů je i vysoce nepravděpodobné, že by se mohl virus způsobující COVID-19 objevit v pupečníkové krvi a/nebo tkáni pupečníku. Jako další ujištění jsou menší již probíhající studie na bezpečnost kryokonzervace perinatálních tkání v době pandemie. Například studie, kde 9 žen z čínského Wuhanu bylo pozitivních na SARS-CoV-2. Byl u nich proveden císařský řez. Zatímco miminka rodiček byla ještě ve sterilním prostředí operačního sálu, aby bylo zabráněno kontaktu miminka s infikovanou matkou, byly odebrány vzorky plodové vody, pupečníkové krve a miminkům byly také udělány výtěry z krku. Později byly rodičkám odebrány i vzorky mateřského mléka. Veškeré odebrané vzorky byla na SARS-CoV-2 negativní. Testováno bylo pomocí dvou metod, CDC testu a zároveň i RT-PCR testu.

Proto, i když nastávající maminka trpí infekcí SARS-CoV-2 během těhotenství nebo dokonce i v době porodu, nemusí se obávat, že může být virus přítomný v pupečníkové krvi, tkáni pupečníku nebo placentě.

Samozřejmostí je, že během odběru je dodržován metodický pokyn k odběru perinatálních tkání a stanovené postupy dezinfekce prostředí, nástrojů, používání ochranných pomůcek a řádná dezinfekce pupečníkové šňůry při odběru pupečníkové krve i tkáně. U samotného zpracování a kryokonzervace pupečníkové krve i tkáně pupečníku je práce za přísných hygienických podmínek běžným standardem. Nastávající rodiče se rozhodně nemusejí obávat, že by v době pandemie koronaviru (či v období sezónní chřipky) byly jejich perinatální tkáně více ohroženy.

Ochrana proti viru díky mateřským protilátkám

Placenta je úžasný orgán. Chrání miminko před nemocemi, ale přitom dovolí protilátkám od matky vstoupit do krevního oběhu dítěte. Děťátko po matce zdědí její imunitní systém a je rezistentní k většině onemocnění, ke kterým je rezistentní matka, a to až do věku okolo šesti měsíců. Jestliže má matka imunitu na SARS-CoV-2, pravděpodobně ji má i novorozeně. Kterákoliv matka, která onemocnění koronavirem prodělala a zotavila se z něj, je nositelkou ochranných protilátek. To potvrzuje i malá studie z Wuhanu. Všechny děti od šesti rodiček s COVID-19 měly v krvi protilátky proti SARS-CoV-2. Jednoho dne snad už bude k dispozici vakcína na COVID-19 a těhotné ženy, které se nechají očkovat, tak ochrání svá miminka. Studie například ukazují, že vakcíny na sezónní chřipky podané maminkám alespoň dva týdny před porodem, výrazně snížily infekce novorozené chřipky.

Závěry a doporučení

Odběr pupečníkové krve a tkáně pupečníku je možný a zcela bezpečný i v období pandemie nového koronaviru (či v období sezónních chřipek). I když nastávající maminka trpí infekcí SARS-CoV-2 během těhotenství nebo dokonce i v době porodu, nemusí se obávat, že může být virus přítomný v pupečníkové krvi, tkáni pupečníku nebo placentě. Při dodržení stanovených postupů dezinfekce a ochrany pracovníků během odběru perinatálních tkání a během zpracování a kryokonzervace nejsou tyto tkáně během pandemie nového koronaviru více ohroženy než v období bez pandemie.

Pokud uvažujete o odběru perinatálních tkání a jste COVID-19 pozitivní, nebo je pozitivní někdo z rodiny, prosím uveďte tyto informace v průvodní dokumentaci k odběru v Dotazníku matky. Bude zaznamenáno pro případ, kdyby tato informace mohla být v budoucnu důležitá.

Máte další otázky? Neváhejte zavolat na naší informační linku 800 682 522, kde Vám rádi odpovíme.Zdroj: https://parentsguidecordblood.org/en/news/coronavirus-during-pregnancy-and-cord-blood-banking