Světový den připomíná význam uchování perinatálních tkání

Letos byl 17. listopad vyhlášen Světovým dnem pupečníkové krve, každoroční akcí, jejímž cílem je zvýšit povědomí o přínosech transplantace pupečníkové krve pro život a zároveň poučit rodiče, zdravotníky a širokou veřejnost o nutnosti uchování těchto vzácných buněk. Světový den pupečníkové krve vyhlásila v roce 2017 organizace Save the Cord Foundation v americké Arizoně.

V České republice připadá tento den na svátek Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. S ohledem na epidemiologická opatření není možné pořádat happeningy v porodnicích, jako tomu bylo v loňském roce. Proto se letos soustředíme výhradně na edukační kampaně na sociálních sítích.

Vzhledem k tomu, že počty odběrů stále každým rokem stoupají, je vidět, že o uchování veledůležitých perinatálních tkání (pupečníková krev a tkáň pupečníku) rodiče nejen přemýšlejí, ale hojně si i tyto tkáně ukládají. Rodinná banka dlouhodobě usiluje o co nejširší informování budoucích rodičů o významu uchování a o pokroku při zkoumání léčivých účinků buněk pocházejících z perinatálních tkání.

Porodnice už dávno nejsou pouze místem, kde se narodí miminko, ale přináší důležitý servis a péči dlouho před porodem. Věnují se komplexní přípravě budoucí maminky během plánovaných vyšetření nebo v předporodních kurzech, které se konají právě na půdě porodnic. I během nich se maminky dozvídají o odběrech pupečníkové krve a významu uchování perinatálních tkání.

Samotné odběry jsou potom prováděné na vysoké profesionální úrovni a splňují nejvyšší kritéria na objem odebrané krve a mikrobiologickou kvalitu transplantátů.

Více než 40 tisíc transplantací pupečníkové krve

První transplantace pupečníkové krve byla poprvé úspěšně uskutečněna ve Francii v roce 1988. Francouzský tým pod vedením dr. Eliane Gluckman provedl jako první na světě transplantaci pupečníkové krve na záchranu chlapce trpícího Fanconiho anémií. Od té doby bylo na celém světě provedeno více než 40 tisíc transplantací pupečníkové krve.

Dnes se kmenové buňky pupečníkové krve používají k léčbě více než 80 život ohrožujících chorob, včetně srpkovité anémie, lymfomu a leukémie. Výzkum pupečníkové krve naznačuje také velký příslib v regenerativní medicíně pro potenciální léčbu autismu, mozkové obrny, traumatického poškození mozku, cukrovky, mrtvice, poranění míchy a mnoha dalších onemocnění. Bohužel je stále při většině porodů pupečníková krev vyhazována jako lékařský odpad.

V perinatálních tkáních je obrovská budoucnost a právem jsou považované za „biologickou pojistku rodiny“. Výsledky mnoha vědeckých studií nás ujišťují, že buňky pupečníkové krve a tkáně pupečníku sehrají v budoucnosti zásadní roli v léčbě celé řady imunologických, degenerativních, endokrinních, hematologických a metabolických onemocnění a budou také v budoucnosti přispívat k regeneraci a obnově poškozených či zestárlých tkání a orgánů.

Svým rozhodnutím při porodu, mohou maminky přesunout biologicky cenné perinatální tkáně z kategorie biologického odpadu, do kategorie cenného biologického materiálu. Získají tím ty nejhodnotnější buňky na potencionální léčbu svého dítěte, jeho sourozenců a případně pro celou rodinu.

# # #

Navštivte stránku www.WorldCordBloodDay.org a zjistěte, jak se můžete účastnit online nebo v rámci svého okolí. Připojte se k nám na sociálních sítích pomocí hashtagů: #WCBD20 #WorldCordBloodDay

Světový den pupečníkové krve je bezplatná akce přístupná veřejnosti.

_________________________________

O zakladateli a Světového dne pupečníkové krve: Save the Cord Foundation (nezisková organizace 501c3) byla zřízena za účelem podpory edukace o pupečníkové krvi. Nadace poskytuje rodičům, zdravotnickým pracovníkům a veřejnosti nekomerční informace o metodách uchování pupečníkové krve, jakož i o současných aplikacích využívajících pupečníkovou krev a nejnovější výzkum. Více se dozvíte na www.SaveTheCordFoundation.org.