
Parent’s Guide to Cord Blood – Společnost StemCyte s potěšením oznamuje pozoruhodné uzdravení pacienta, který byl v důsledku mrtvice ochrnutý na jednu stranu těla. Tento pacient obdržel infuzi odpovídající jednotky pupečníkové krve z veřejné banky StemCyte. Během jednoho roku se mu vrátila plná motorická funkce a snímky jeho mozku ukazují, že otok způsobený mrtvicí ustoupil. Tato kazuistika byla publikována v recenzovaném vědeckém časopise CELL TRANSPLANTATION 23. prosince 2021.
Akutní cévní mozková příhoda je celosvětově 2. nejčastější příčinou úmrtí a 3. nejčastější příčinou invalidity1. Ročně trpí cévní mozkovou příhodou více než 15 milionů lidí. Přibližně 30-35 % těchto pacientů umírá a téměř 75 % přeživších trpí trvalou invaliditou. Při ischemické cévní mozkové příhodě dojde k ucpání cévy v mozku. Nejlepší současnou léčbou ischemické cévní mozkové příhody je infuze trombolytických látek, které rozkládají krevní sraženiny a zvyšují průtok krve mozkem. Tento zásah je však silně závislý na čase: za každou minutu, o kterou se léčba opozdí, odumřou v mozku pacienta 2 miliony nervových buněk2. Ve Spojených státech bylo optimální časové okno pro zásah při cévní mozkové příhodě označeno jako „zlatá hodina“ od vzniku cévní mozkové příhody.
Společnost StemCyte zaregistrovala klinickou studii NCT02433509 ve spolupráci s lékaři z tchajwanské univerzitní nemocnice Tzu Chi, jejímž cílem bylo otestovat schopnost infuzí pupečníkové krve pomoci pacientům s mrtvicí. Ačkoli byla studie poprvé zaregistrována v roce 2015, bylo obtížné do ní zařadit pacienty kvůli požadavku, že musí najít oběti ischemické mrtvice, které promeškaly okno pro podání léků proti srážení krve. Cílem vědců je změřit dopad samotné infuze pupečníkové krve, bez dalších zásahů do organismu pacienta po mrtvici.
V červnu 2019 přišel do nemocnice 46letý muž, který trpěl mrtvicí, jež začala o dvě hodiny dříve. Tento pacient měl v anamnéze chronický vysoký krevní tlak a od roku 2011 byl na dialýze pro konečné stadium onemocnění ledvin. Lékaři si uvědomili, že je kandidátem pro studii pupečníkové krve, a okamžitě pořídili základní snímek magnetické rezonance jeho mozku. Pacient dal informovaný souhlas s účastí ve studii a společnosti StemCyte byla zaslána žádost o nalezení darované jednotky pupečníkové krve, která by byla pro pacienta vhodná.
V současné době probíhá několik klinických studií ve více zemích, které testují využití kmenových buněk z pupečníkové krve jako léčby cévní mozkové příhody3. Kmenové buňky z pupečníkové krve mají oproti přípravkům, které se musí vyrábět z krve pacienta nebo od dospělých dárců, několik výhod. Zřejmou praktickou výhodou je, že produkty z pupečníkové krve jsou již skladovány, aniž by bylo nutné hledat dárce, odebírat dárci buňky a provádět vyšetření na přítomnost nemocí. U produktů z pupečníkové krve je navíc mnohem menší pravděpodobnost, že vyvolají reakci štěpu proti hostiteli, než u krevních buněk od dospělých dárců. Autoři studie StemCyte navíc předkládají důkazy, že kryokonzervovaná pupečníková krev je výrazně bohatší na protizánětlivé proteiny, které umožňují komunikaci buněk, než krev dospělých, a výrazně bohatší na růstové faktory buněk1. Konkrétně pupečníková krev obsahuje relativně více protizánětlivého cytokinu interleukinu (IL)-10 a růstových faktorů epidermálního růstového faktoru (EGF), vaskulárního endoteliálního růstového faktoru (VEGF) a faktoru stimulujícího kolonie granulocytů a makrofágů (GM-CSF)1.
Ještě v červnu 2019 nalezla společnost StemCyte jednotku pupečníkové krve, která se shodovala se 46letým pacientem po mrtvici v 6 ze 6 typů HLA. Pupečníková krev pocházela od dítěte, které se narodilo na Tchaj-wanu v červenci 2002, tedy o 17 let dříve! Pupečníková krev byla zpracována metodou deplece plazmy a měla celkový počet mononukleárních buněk 263 milionů. V době, kdy byla jednotka testována, přenesena, rozmražena a připravena k infuzi, byla pacientovi podána 8. den po mrtvici. Kromě toho pacient dostal čtyři 100ml infuze manitolu, které začaly půl hodiny po podání pupečníkové krve a poté každé 4 hodiny. Manitol je diuretikum, které se často podává pacientům po traumatickém poranění mozku, aby se snížil jejich nitrolební tlak. Samotný manitol však není léčbou poranění mozku, protože nebylo prokázáno, že by zlepšoval dlouhodobé výsledky4.
Níže uvedené snímky zobrazují magnetickou rezonanci (MRI) mozku pacienta s cévní mozkovou příhodou, která byla pořízena (A) 2 hodiny po mrtvici, (B) 1 den po transfuzi pupečníkové krve (UCB), (C) 3 měsíce po transfuzi UCB a (D) 6 měsíců po transfuzi UCB. Tyto snímky MRI byly pořízeny pomocí difuzně váženého zobrazení (DWI), což je technika, která zvýrazňuje otok mozku a dokáže přesně odhalit ischemickou cévní mozkovou příhodu během několika minut od jejího vzniku5. Na snímcích je jasně vidět, že edém (otok z přebytku tekutiny) v pravém mozkovém laloku pacienta zmizel během 6 měsíců po infuzi pupečníkové krve.
Skutečným testem toho, jak dobře terapie léčí mrtvici, je, když se pacientovi vrátí schopnosti, které byly narušeny. V tomto případě pacient trpěl ochrnutím levé strany těla (hemiplegií) v důsledku infarktu na pravé straně mozku. Po infuzi pupečníkové krve se pacientovi začala vracet pohyblivost a ve třetím měsíci už mohl chodit s omezenou pomocí. Pacient byl po léčbě pupečníkovou krví sledován po dobu jednoho roku. Během této doby se jeho skóre na škále NIHSS (NIH Stroke Scale) snížilo z 9 na 1, skóre na Berg Balance Scale se zvýšilo z 0 na 48 a Barthelův index, který hodnotí aktivity denního života, se během ročního sledování zvýšil z 0 na 90. V průběhu sledování se jeho skóre na škále NIHSS snížilo z 0 na 1. Na konci sledovaného období se pacientovi plně obnovily motorické funkce a mohl žít samostatně.
Zatímco většina pacientů po cévní mozkové příhodě zůstává trvale postižená, zejména pokud nejsou léčeni během zlaté hodiny po mrtvici, tento pacient se plně zotavil po jednoduché infuzi pupečníkové krve 8. den po mrtvici. To by mohlo otevřít novou naději pro pacienty po mrtvici na celém světě. Tato kazuistika také ukazuje potenciální hodnotu dárcovství pupečníkové krve, které leží ve veřejných bankách, a to i dárcovství starého desítky let. Zatímco dárcovství pupečníkové krve je již dlouho propagováno jako život zachraňující terapie pro pacienty s rakovinou krve, jako terapie pro pacienty s mrtvicí by mohlo mít ještě širší uplatnění.
Jonas Wang, PhD, je prezidentem/předsedou představenstva společnosti StemCyte International LTD a Bill Williams je národním obchodním ředitelem pro USA. Společnost StemCyte nabízí veřejné i soukromé bankovnictví pupečníkové krve rodičům ve Spojených státech, na Tchaj-wanu a v Indii. Její veřejná banka uvolnila více než 2000 transplantací pupečníkové krve do více než 315 nemocnic ve 38 zemích na 6 kontinentech. Když rodiče uloží pupečníkovou krev svého dítěte do rodinné banky společnosti StemCyte, získá jejich rodina přístup do veřejné banky i v případě, že potřebuje darovanou jednotku pro léčbu. Tento veřejný přístup je důležitým rozdílem mezi bankou StemCyte a ostatními rodinnými bankami, které nemají veřejný inventář.
Jonas Wang, PhD. & Bill Williams
Reference:
1. Lee T-K, Lu C-Y, Tsai S-T, Tseng P-H, Lin Y-C, Lin S-Z, Wang JC, Huang C-Y, ChiuT-L. Complete Restoration of Motor Function in Acute Cerebral Stroke Treated with Allogeneic Human Umbilical Cord Blood Monocytes: Preliminary Results of a phase I Clinical Trial. Cell Transplantation 2021; 30:1-7.
2. Saver JL, Smith EE, Fonarow GC, Reeves MJ, Zhao X, Olson DWM, Schwamm LH, and on behalf of the GWTG-Stroke Steering Committee and Investigators. The “Golden Hour” and Acute Brain Ischemia. Stroke 2010; 41(7):1431-1439.
3. Verter F. Research on Allogeneic Cord Blood for Stroke. Parent’s Guide to Cord Blood Newsletter Published 2019-09
4. Wang K, Sun M, Jiang H, Cao XP, Zeng J. Mannitol cannot reduce the mortality on acute severe traumatic brain injury (TBI) patients: a meta–analyses and systematic review. Burns & Trauma 2015; 3:8.
5. GE Healthcare. MRI of the Brain to Diagnose and Monitor Stroke. Website Last updated 2019-01-11