Pupečníková krev nebo tkáň pupečníku?

Možná si kladete otázku: „Co je lepší, co si vlastně mám vybrat, pupečníkovou krev nebo tkáň pupečníku?“.Rádi Vám objasníme výhody a klíčové vlastnosti našich produktů. Můžete se obrátit na naši informační linku 800 682 522, kde Vám vše ochotně vysvětlíme, nebo se podívejte i na jednoduché srovnání níže.


Co je přesně pupečníková krev a tkáň pupečníku?

Pupečníková
krev

Tkáň
pupečníku

Krev právě narozeného dítěte, která zůstává v placentě a v pupečníku po přestřižení pupeční šňůry. Část pupeční šňůry dítěte. Tkáň pupečníku obsahuje hmotu želatinové konzistence  (Whartonův rosol), která obklopuje cévy pupečníku.

Jak se odebírá?

Odebírá se po přestřižení pupeční šňůry z pupečníkové žíly odběrovou jehlou napojenou na vak s protisrážlivým roztokem. Odebrat lze cca 40 – 150 ml.

Přibližně 15 cm dlouhý segment pupeční šňůry je umístěn do odběrového kontejneru s transportním roztokem. Doba dotepání pupečníku nehraje u odběru tkáně roli.

Co obsahuje?

Pupečníková krev obsahuje zejména buňky krvetvorné, mezenchymální, endoteliální, ale i například primitivní kmenové buňky, které se v dospělém organismu nenacházejí.

Tkáň pupečníku obsahuje také různé typy kmenových buněk, nejdůležitější z nich jsou však tzv. mezenchymální kmenové buňky (MSC).

K čemu se využívá?

Pupečníková krev dárců se používá pro transplantace krvetvorby. Mezi léčené choroby patří například leukémie, vrozené metabolické vady, vrozené poruchy imunity. Autologní pupečníková krev je zkoumána v klinických studiích v regenerativní medicíně. Nejvíce studií se zabývá neurodegenerativními nemocemi. V současné době probíhá více jak 50 klinických studií, které zkoumají terapeutické výhody buněk z tkáně pupečníku v buněčné terapii a regenerativní medicíně. Ve studiích je využíváno imunomodulačního a hojivého účinku. MSC slouží také jako doplňková léčba při transplantacích krvetvorby, kde eliminují rejekci krvetvorného štěpu příjemcem.

První použití

Poprvé byla transplantována v roce 1988 pětiletému chlapci, který trpěl Fanconiho anémií. Transplantace byla úspěšná a pacient je dodnes zdráv. První klinická studie s MSC byla již v roce 1995.

Svým terapeutickým potenciálem se tkáň pupečníku a pupečníková krev doplňují.