Pupečníková krev

Snadno dostupný zdroj mladých kmenových buněk

Možná se ptáte, proč se odebírá právě pupečníková krev a tkáň pupečníku, když jsou kmenové buňky i v jiných tkáních těla? Odběr těchto takzvaných perinatálních tkání a buněk je totiž nejen jednoduchý, neinvazivní a naprosto bezpečný, ale je tu i další výhoda těchto unikátních buněk. Perinatální buňky jsou nezatížené vlivy okolního prostředí a na rozdíl od jiných typů kmenových buněk, které se v malém množství vyskytují i u dospělých jedinců, tyto buňky ještě nezestárly a nemutovaly.


Co je pupečníková krev?

Pupečníková krev je krev právě narozeného dítěte, která zůstává v placentě a ve zbytku pupečníku po odstřižení pupeční šňůry.

Odběr se provádí ihned po narození dítěte, po podvázání a přestřižení pupečníku, ale ještě před porodem placenty. Odběr trvá jen několik minut, provádí jej porodní asistentka nebo lékař, nebolí maminku ani dítě a nepředstavuje pro ně žádné riziko. Odběr pupečníkové krve lze uskutečnit i v případě porodu císařským řezem. Z celkového objemu pupečníkové krve se při odběru získá okolo 50-100 ml.


Kmenové buňky pupečníkové krve

Krevní oběh novorozence obsahuje milióny kmenových buněk a po narození zbytek této vzácné krve zůstává v pupečníku a v placentě, odkud ji lze získat a uchovat buňky, které obsahuje.

V pupečníkové krvi se nachází kmenové buňky krvetvorné (obnova kostní dřeně a imunity), mezenchymální (obnova kostí, chrupavek, vaziva, svalů, tukové tkáně, nervové tkáně), endoteliální (obnova a tvorba cév). V pupečníkové krvi jsou však také přítomny velmi primitivní (ale o to vzácnější) kmenové buňky, které se v dospělém organismu nenacházejí a které si uchovávají schopnost přeměny prakticky do jakékoli tkáně.


Shrňme si jedinečné vlastnosti kmenových buněk z pupečníkové krve:

  • Mladé buňky, schopné se rychle množit.
  • Nezatížené životním stylem, stárnutím, viry a vlivem okolního prostředí.
  • Schopné vyvinout se v různé typy specializovaných buněk.
  • Imunitně nezralé, je větší pravděpodobnost jejich použití pro příbuzné.
  • Dají se uchovat ve zmrazeném stavu bez poškození desítky let.
  • V případě potřeby jsou okamžitě k dispozici.

Současné využití pupečníkové krve

Pupečníková krev dárců, kam řadíme i sourozenecké odběry pupečníkové krve, se používá pro transplantace krvetvorby v řadě různých indikací. Mezi léčené choroby patří například leukémie, vrozené metabolické vady, vrozené poruchy imunity. Dosud bylo takto léčeno více než 80 nemocí.

Vlastní pupečníková krev se pro transplantaci krvetvorby používá zatím výjimečně. K léčbě leukémií vhodná není, lze ji ale s úspěchem použít k regeneraci krvetvorby postižené druhotně, například po léčbě chemoterapií nebo ozářením. Tímto způsobem byla vlastní pupečníková krev použita u přibližně 500 pacientů.

Současná vědecká společnost vnímá pupečníkovou krev zejména jako velmi vhodný zdroj kvalitních nezatížených kmenových buněk pro regenerativní medicínu.

A k čemu budeme moci v budoucnosti využít buňky z pupečníkové krve? Podívejte se na terapeutický potenciál perinatálních tkání a buněk z pupečníkové krve a tkáně pupečníku.

Klinické studie a výzkum

Ve světě aktuálně probíhá přes 130 klinických studií, které zkoumají využití kmenových buněk z pupečníkové krve. Využití pupečníkové krve z rodinných bank ve světě čítá více než 1000 použití.

Klinická hodnocení je možné vyhledávat na webové stránce http://clinicaltrials.gov.

I my tuto oblast aktivně sledujeme, abychom nastávajícím rodičům podávali vždy aktuální informace. Stručný přehled o aktuálním vývoji využívání pupečníkové krve a tkáně pupečníku v buněčné terapii a regenerativní medicíně naleznete v kapitole Probíhající klinické studie.


Prohlédněte si jak vypadá zpracování pupečníkové krve v našich laboratořích


Kontrola a zpracování pupečníkové krve