Alzheimerova choroba

NEUROLOGICKÉ | PUPEČNÍKOVÁ KREV, KOSTNÍ DŘEŇ | KLINICKÉ VÝSLEDKY:

Alzheimerova choroba, u níž se se má za to, že je způsobená kombinací genetických predispozic a environmentálních faktorů, způsobuje ztrátu mozkových buněk a tvorbu plaků tvořených proteinem amyloid beta. Může také vést ke vzniku klubek v mozkové tkáni způsobených proteinem tau.

Alzheimerovou chorobou trpí podle oficiálních statistik v Česku zhruba 150 tisíc lidí, odborníci se ale shodují na tom, že nemocných, ale nediagnostikovaných, je podle nich mnohem více. Ekonomická data v České republice nejsou k dispozici. Ve Velké Británii si každý rok vyžádá léčba na nákladech 23 miliard liber.

Podle Alzheimer’s Disease International (ADI) žilo v roce 2015 na celém světě odhadem 46,8 miliónu lidí s demencí. Studie přitom odhadují, že lidé s demencí mají naději dožití 7 až 10 let poté, co jsou diagnostikováni. Podle Světové zdravotnické organizace se počet lidí s demencí přitom nejspíš během dvaceti let zdvojnásobí – lze tedy očekávat, že v roce 2030 bude na zemi 74,7 miliónu lidí s demencí, v roce 2050 pak 135,5 miliónu.

Klinické testy

Byla publikována práce, která dokazuje pozitivní účinky populací mesenchymálních kmenových buněk (MSC) na plaky tvořené touto chorobou.

Shrnutí

V blízké budoucnosti může být pupečníková krev použitelným a účinným kandidátem na léčbu a terapii pro pacienty s Alzheimerovou chorobou. Práce představená japonskými vědci nabízí skutečnou naději na lék.

V současnosti existují čtyři klinické testy s použitím pupečníkové krve při léčbě Alzheimerovy choroby.

Japonští vědci léčí tuto chorobu v testovacích fázích transplantací mesenchymálních kmenových buněk získaných z tukové tkáně pacienta do krevního řečiště. Výsledky naznačují naději na případný lék.

Klíčovou roli ve výzkumech hrají indukované pluripotentní kmenové buňky (iPS). Lékaři přeprogramovávají kmenové buňky pacientů s Alzheimerovou chorobou, a poté tvoří neurony, na nichž chorobu a její vznik studují.

Související odkazy


http://www.alzheimers.org.uk/site/scripts/documents_info.php?documentID=99

http://www.eurostemcell.org/story/stem-cells-therapy-alzheimers-disease-part-2-2

http://www.alzheimersresearchuk.org/research/