Narození dítěte je jedinečnou možností získání celé škály tkání a buněk označovaných jako tkáně a buňky perinatální. Jedná se zejména o pupečníkovou krev, tkáň pupečníku, placentu, chorion a amniovou membránu.
Perinatální tkáně a buňky jsou:
- snadno dosažitelný zdroj kmenových buněk,
- získávány již v době narození miminka naprosto bez rizika pro matku a dítě,
- získávány ve vysoké koncentraci s možností trvalého uchování unikátních vlastností,
- nezatížené životním stylem, stárnutím, viry a vlivem okolního prostředí,
- využívány v odvětvích medicíny označované jako regenerativní medicína a moderní terapie.
Tajemství perinatálních buněk, aneb proč je dobré je uchovávat
- Vaše vlastní perinatální buňky mají významný léčivý potenciál a jejich uložením získáte jedinečný zdroj mladých buněk pro potřebu vaší rodiny.
- Perinatální tkáně a buňky jsou jedinečné v tom, že je lze odebrat naprosto neinvazivně, bez rizika a jejich odběr a uchování je eticky nekonfliktní.
- Hlavní výhodou je však to, že perinatální tkáně a buňky ještě nezestárly!
Proč vlastně stárneme?
S postupujícím věkem se objevují funkční i morfologické změny skoro ve všech orgánech a tkáních. Tyto změny mají též podklad i ve stárnutí buněk. Příčinou jsou takzvané epigenetické procesy, jako například chyby v methylaci DNA. V průběhu života počet negativních epigenetických změn narůstá a spolehlivost organismu klesá.
Savčí i tedy lidské buňky jsou methylovány. Při narození je methylace naší DNA pravidelná a můžeme si ji představit jako novou knihu, ze které se dobře čte. Jak stárneme, narůstá počet chyb v methylacích a methylace se stává nepravidelná. Kniha je opotřebovaná, její stránky se hůře obracejí a někdy dokonce chybí celý list.
Co je kmenová buňka?
Kmenová buňka je buňka, která ještě není specializovaná a nezná svůj úkol. Tato schopnost kmenových buněk za běžných okolností umožňuje tělu vytvářet nové buňky a opravovat tak poškozené nebo opotřebované části tkání a orgánů. Představují v organismu jakousi univerzální zásobu pro případ reparace.
Kmenové buňky jsou samozřejmě i v organismu dospělého jedince, protože je během života nezbytné doplňovat zralé buňky, které postupně odumírají nebo jsou poškozené. V průběhu života kmenové buňky stárnou a nedokáží udržovat krok s každodenními požadavky organismu. Dospělé kmenové buňky fungují méně a méně a právě to je příčinou rozvoje známých příznaků stárnutí.