Co jsou perinatální tkáně a buňky

Narození dítěte je jedinečnou možností získání celé škály tkání a buněk označovaných jako tkáně a buňky perinatální. Jedná se zejména o pupečníkovou krev, tkáň pupečníku, placentu, chorion a amniovou membránu.

Perinatální tkáně a buňky jsou:

  • snadno dosažitelný zdroj kmenových buněk,
  • získávány již v době narození miminka naprosto bez rizika pro matku a dítě,
  • získávány ve vysoké koncentraci s možností trvalého uchování unikátních vlastností,
  • nezatížené životním stylem, stárnutím, viry a vlivem okolního prostředí,
  • využívány v odvětvích medicíny označované jako regenerativní medicína a moderní terapie.

Tajemství perinatálních buněk, aneb proč je dobré je uchovávat

  • Vaše vlastní perinatální buňky mají významný léčivý potenciál a jejich uložením získáte jedinečný zdroj mladých buněk pro potřebu vaší rodiny.
  • Perinatální tkáně a buňky jsou jedinečné v tom, že je lze odebrat naprosto neinvazivně, bez rizika a jejich odběr a uchování je eticky nekonfliktní.
  • Hlavní výhodou je však to, že perinatální tkáně a buňky ještě nezestárly!


Proč vlastně stárneme?

S postupujícím věkem se objevují funkční i morfologické změny skoro ve všech orgánech a tkáních. Tyto změny mají též podklad i ve stárnutí buněk. Příčinou jsou takzvané epigenetické procesy, jako například chyby v methylaci DNA. V průběhu života počet negativních epigenetických změn narůstá a spolehlivost organismu klesá.

Savčí i tedy lidské buňky jsou methylovány. Při narození je methylace naší DNA pravidelná a můžeme si ji představit jako novou knihu, ze které se dobře čte. Jak stárneme, narůstá počet chyb v methylacích a methylace se stává nepravidelná. Kniha je opotřebovaná, její stránky se hůře obracejí a někdy dokonce chybí celý list.


Co je kmenová buňka?

Kmenová buňka je buňka, která ještě není specializovaná a nezná svůj úkol. Tato schopnost kmenových buněk za běžných okolností umožňuje tělu vytvářet nové buňky a opravovat tak poškozené nebo opotřebované části tkání a orgánů. Představují v organismu jakousi univerzální zásobu pro případ reparace.

Kmenové buňky jsou samozřejmě i v organismu dospělého jedince, protože je během života nezbytné doplňovat zralé buňky, které postupně odumírají nebo jsou poškozené. V průběhu života kmenové buňky stárnou a nedokáží udržovat krok s každodenními požadavky organismu. Dospělé kmenové buňky fungují méně a méně a právě to je příčinou rozvoje známých příznaků stárnutí.


Co je pupečníková krev?


Co je tkáň pupečníku?


Co je placenta a amniová membrána?