Lze i při dotepání pupečníku odebrat pupečníkovou krev a tkáň pupečníku?

Kdy je ten správný čas na přestřižení pupeční šňůry? Lze i při dotepání pupečníku odebrat pupečníkovou krev a tkáň pupečníku? Porodníci a gynekologové se shodují, že je to bezpečné.

Pupeční šňůra neboli pupečník zajišťuje zásobování organismu dítěte kyslíkem a živinami během nitroděložního vývoje a tento proces trvá ještě i chvíli po porodu. Když se miminko narodí, pupečník ještě několik minut pulzuje. V české terminologii se většinou obecně mluví o dotepání pupečníku, v anglicky psané literatuře rozlišují podvázání časné (early cord clamping) a pozdní (delayed cord clamping).

Dotepání pupečníku je obecně doporučováno a je již běžnou praxí, že maminky jsou v porodnici o možnosti nechat pupečník dotepat informovány. Pokud není pupeční šňůra přestřižena ihned, k miminku doputuje i část krve z pupečníku a placenty. Dítě dostane během první minuty po porodu z pupečníku přibližně 70 až 80 ml krve navíc. Na konci třetí minuty jde až o 100 ml. Tímto může být pozitivně ovlivněna hladina hemoglobinu při narození a zásoby železa v prvních několika měsících života, což může mít příznivý vliv na celkový vývoj dítěte.


Přečtete si: Všechno, co byste měla vědět o dotepání pupečníku (na stránkách maminka.cz)

Dotepání pupečníku se ve studiích prokázalo jako důležité zejména u nedonošených dětí narozených před 37. týdnem, kdy objem krve navíc z placenty snižuje nutnost krevní transfúze a až z 50 % riziko nitrolebečního krvácení. U donošených dětí se sice nějaký přínos také ukázal, ale zdaleka už ne tak velký.


Mnoho rodičů řeší otázku, zda požádat o dotepání pupečníku v případě, kdy chtějí pro svoje dítě uchovat kmenové buňky z pupečníkové krve. Bylo zjištěno, že při přestřižení pupeční šňůry za 20 až 60 sekund může být odebrané množství sníženo přibližně o 15 %.

Při odběru kmenových buněk z tkáně pupečníku nehraje doba přestřižení pupeční šňůry roli. I při dotepání pupečníku trvajícím několik minut lze tkáň odebrat. Na kvalitu odebraných buněk z tkáně nemá čas přestřižení pupečníku žádný vliv.

Závěrem lze říci, že na základě doporučení Americké asociace porodníků a gynekologů (ACOG) a Společnosti kanadských porodníků a gynekologů (SOGC), pokud matka netrpí nedostatečným přísunem železa v průběhu těhotenství a je nejméně ve 37. týdnu gravidity, přestřižení pupeční šňůry za 30 – 60 sekund po porodu je bezpečné pro dítě a přesto umožní provedení odběru adekvátního množství pupečníkové krve.

O možnostech dotepání pupečníku se informujte u svého porodníka nebo volejte na naši klientskou linku 800 682 522.


Související odkazy:

https://parentsguidecordblood.org/en/news/when-clamp-umbilical-cord-full-term-babies

http://www.acog.org/Resources-And-Publications/Committee-Opinions/Committee-on-Obstetric-Practice/Delayed-Umbilical-Cord-Clamping-After-Birth