Proč je dobré uložit pupečníkovou krev anebo tkáň pupečníku pro Vaše miminko?

Perinatální tkáně dělají úžasné věci

Využití vlastních lidských buněk je nejpřirozenější metodou léčby. Některých typů vlastních buněk se úspěšně využívá již mnoho let, například při umělém oplodnění nebo při transplantaci krvetvorných buněk u léčby onkologických pacientů či při využití povrchových obalů placenty v očním lékařství (oftalmologii). Porod je jedinečná chvíle, kdy přichází miminko na svět a zároveň i jedinečná možnost k uložení vlastních tkání a buněk v kryobance. Tyto buňky lze získat naprosto bez rizika a navíc jde o buňky mladé a velmi vitální.

Laicky řečeno jde o nejlepší možný “stavební materiál” lidského těla. Tyto buňky mají úžasnou schopnost přeměny do více buněčných typů (například kosti, chrupavka nebo tuková tkáň) a co víc, dokáží to nejen v těle, ze kterého pocházejí, ale prakticky kdekoliv, v jakémkoliv jiném lidském těle. Byla prokázána jejich schopnost regulovat imunitu nebo vysoký regenerační a reparační potenciál při hojení tkání a zklidňování zánětů.


Co to znamená? Otevírá se budoucnost, kde bude možné tyto buňky využít k léčbě nepřeberného množství onemocnění či díky nim regenerovat opotřebené části organismu. 

V celém lidském těle bychom v současnosti těžko hledali orgán, který by aktuálně nebyl předmětem výzkumu, jehož cílem je jeho obnova za pomoci některé z perinatálních tkání. Z hlediska zajištění budoucnosti života a zdraví vaší rodiny, tak jde o nejlepší životní pojistku, kterou si můžete zvolit.


Dalším důvodem, proč jsou perinatální tkáně (pupečníková krev, tkáň pupečníku) vhodným zdrojem buněk pro léčbu v regenerativní medicíně je jejich imunitní nezralost a mladost. I kmenové buňky totiž stárnou a ztrácejí svoje schopnosti se dělit a obnovovat poškozené tkáně a orgány. Dospělé kmenové buňky lze získat i z jiných zdrojů, nacházejí se v malém množství přirozeně ve všech orgánech lidského těla. Je však obtížné je získat. Ve většině případů jde o invazivní zákroky spojené s určitou mírou rizika. Jde například o odběr tukové tkáně liposukcí nebo odběr kostní dřeně – invazivní zákrok pod narkózou.

Perinatální tkáně jsou velmi perspektivním zdrojem lidských buněk a tkání pro léčebné účely, ale jejich využití není žádnou novinkou. Pupečníková krev se pro transplantace krvetvorby využívá už od roku 1988, amniová membrána (pocházející z placenty) se používala pro léčbu popálenin již před sto lety a od poloviny 20. století se využívá v celé řadě dalších indikací.


CO JE KRYOBANKA?

Kryobanka je kontejnerové zařízení, které zajišťuje bezpečné řízené zmrazení (kryokonzervování) biologického materiálu na teplotu pod mínus 150 °C. Při této teplotě vydrží kmenové buňky neporušené po mnoho let.