Více o léčbě

Mesenchymal Stromal Cells (hUCMSCs) treatment Acute respiratory distress syndrom (ARSD) for patients Infected with COVID-19

U těžkých případů COVID-19 onemocnění dochází k extrémní imunitní reakce organismu známou jak syndrom akutní dechové tísně (acute respiratory distress syndrome, ARDS). ARDS je výsledkem nepřiměřené imunitní odpovědi vedoucí k zánětlivé reakce, dochází k poškození plicních alveol, hromadění tekutiny v plicní tkáni a prodloužení difuzní dráhy kyslíku, kterou může vyvolat infekční i neinfekční agens, v aktuálním případě COVID-19. Mezenchymální stromální buňky z pupečníku produkuji protizánětlivé faktory zmirňující cytokinovou bouři, čímž způsobují zmírnění imunitní a zánětlivé odpovědi. Náš lék nelikviduje a necílí přímo na vir, což je hlavní rozdíl proti tzv. antivirotikum jako Remdesivir, ale umožníme organismu normalizovat jeho imunitní odpověď, a následně si organismus poradí s virem sám díky své imunitě.

Jedna se o úplně jiný inovativní přístup k léčbě, jeho mechanismus účinku je zcela odlišný od antivirotik. Léčba by se měla týkat hlavně pacientů, kteří se nacházejí v kritickém stavu a ohrožení života. Mezenchymální stromální buňky už byly široce testované na několika prestižních pracovištích ve světě v klinických hodnoceních podobných těm, které jsou předmětem našeho výzkumu a v principu nemají jako biologicky materiál nežádoucí účinky. Tím jsou zásadně dostupnější než jiná léčiva.